Cytat tygodnia

CYTAT TYGODNIA:
To dla nas zimny prysznic, ale może lepiej przegrać raz 0:5 niż pięć razy po 0:1.
Marek Saganowski, napastnik ŁKS Łódź po meczu ŁKS - Lech (0:5)

wtorek, 26 lipca 2011

Karuzela trenerska 2010/2011

Tuż przed startem sezonu 2011/2012 ekstraklasowy! przedstawia globalne zestawienie zmian na stanowiskach trenerskich w ubiegłym sezonie. Uwagę zwraca fakt, że jedynie w sześciu klubach ekstraklasy nie zdecydowano się na zmianę trenera w czasie sezonu - z resztą, dwóch z nich straciło pracę po rozgrywkach. Oznacza to, że u progu nowego sezonu na ławkach trenerskich pozostało jedynie czterech trenerów, którzy prowadzili swój zespół przed rokiem - Maciej Skorża, Tomasz Kafarski, Adam Nawałka oraz Waldemar Fornalik.

Zmiany trenerów w polskiej ekstraklasie w sezonie 2010/2011:

1. Henryk Kasperczak (Wisła Kraków) - po dwóch porażkach z azerskim Karabachem i w konsekwencji odpadnięciu z rozgrywek Ligi Europejskiej, jeszcze przed inauguracją ekstraklasy. Tymczasowo zespół prowadził Tomasz Kulawik, od czwartej kolejki trenerem Wisły jest Robert Maaskant.

2. Ryszard Tarasiewicz (Śląsk Wrocław) -  po czterech ligowych kolejkach Śląsk zajmował trzynaste miejsce w lidze z czterema punktami na koncie. Dorobek punktowy i styl gry nie były zadowalające, nowy trenerem wrocławskiej drużyny został Orest Lenczyk.

3. Jose Maria Bakero (Polonia Warszawa) - zwolniony po piątej kolejce, w której Polonia przegrała swój pierwszy mecz w sezonie. Jego następcą został Paweł Janas.  

4. Rafał Ulatowski (Cracovia) - podał się do dymisji po porażce w dziesiątej kolejce z Polonią Warszawa, pracę stracił po porażce w 1/8 finału Pucharu Polski z Lechem Poznań. Cracovia po dziesięciu kolejkach zajmowała ostatnie miejsce w tabeli i miała na koncie cztery punkty. Tymczasowo zespół prowadził Marcin Sadko. Ostatecznie Cracovię przejął Jurij Szatałow.

5. Jurij Szatałow (Polonia Bytom) - rozwiązano kontrakt z trenerem, gdy ten otrzymał propozycję poprowadzenia Cracovii. Poprowadził Polonię w dziesięciu meczach, w których drużyna zdobyła dziesięć punktów, co dawało jej trzynaste miejsce w tabeli. Jego następcą został Jan Urban.

6. Jacek Zieliński (Lech Poznań) - trener stracił pracę po jedenastej kolejce, po wygranym 4:1 meczu z Wisłą Kraków. Lech Poznań zajmował w tym momencie czternaste miejsce w tabeli z jedenastoma punktami na koncie. Jego następcą został Jose Maria Bakero.

7. Andrzej Kretek (Widzew Łódź) - stracił posadę 15 listopada zostawiając Widzew z dorobkiem piętnastu punktów zdobytych w trzynastu meczach.  Nowym trenerem łódzkiego klubu został Czesław Michniewicz.

8. Jan Urban (Polonia Bytom) -  postanowił nie przedłużać wygasającej po końcu rundy jesiennej umowy. Zostawił Polonię na trzynastym miejscu w lidze z siedemnastoma punktami na koncie - w pięciu meczach pod wodzą Urbana bytomski zespół zdobył siedem punktów. Jego następcą został Robert Góralczyk.

9. Paweł Janas (Polonia Warszawa) - jego dymisję ogłoszono 28 grudnia 2010 roku. "Czarne Koszule" zajmowały po rundzie jesiennej ósme miejsce w lidze mając na koncie dwadzieścia punktów. Janas wrócił na wcześniej zajmowane stanowisko dyrektora sportowego Polonii. Nowym szkoleniowcem został Theo Bos.

10. Marek Bajor (Zagłębie Lubin) -  zwolniony po siedemnastej kolejce zostawił Zagłębie na jedenastym miejscu w lidze z dorobkiem dwudziestu siedmiu punktów. Nowym trenerem Zagłębia został Jan Urban.

11. Theo Bos (Polonia Warszawa) - jeden punkt w trzech meczach ekstraklasy oraz odpadnięcie z rozgywek Pucharu Polski. Oto globalny dorobek holenderskiego trenera w Polonii Warszawa. W dziewiętnastej kolejce zespół tymczasowo prowadził Piotr Stokowiec, od dwudziestej kolejki trenerem "Czarnych Koszul" jest Jacek Zieliński. To już piąty trener Polonii w tym sezonie.

12. Dariusz Pasieka (Arka Gdynia) - do zmiany trenera doszło po dziewiętnastej kolejce, gdy Arka zajmowała piętnaste miejsce w tabeli z dorobkiem dwudziestu punktów. Misję ratowania ligowego bytu powierzono Czechowi Frantiskowi Strace.

13. Marcin Sasal (Korona Kielce) - szkoleniowiec drużyny z Kielc stracił posadę po dwudziestej szóstej kolejce, gdy Korona zajmowała trzynaste miejsce w tabeli mając na koncie trzydzieści jeden punktów oraz pięć punktów przewagi nad strefą spadkową. Jego następcą został Włodzimierz Gąsior.


14. Robert Góralczyk (Polonia Bytom) - trenerowi podziękowano za współpracę po dwudziestej ósmej kolejce, gdy Polonia zajmowała piętnaste miejsce w lidze mając jeden punkt straty do bezpiecznej, czternastej lokaty. Nowym trenerem bytomskiego klubu został Dariusz Fornalak.


Na przestrzeni sezonu 2010/2011 jedynie w sześciu klubach nie doszło do żadnej zmiany na stanowisku trenera: Maciej Skorża przepracował cały sezon w Legii Warszawa (trzecie miejsce i Puchar Polski), Michał Probierz w Jagiellonii Białystok (czwarte miejsce), Tomasz Kafarski w Lechii Gdańsk (ósme miejsce),  Maciej Bartoszek w GKS Bełchatów (10 miejsce), Adam Nawałka (szóste miejsce) w Górniku Zabrze oraz Waldemar Fornalik w Ruchu Chorzów (dwunaste miejsce).


Po zakończeniu sezonu za pracę podziękowano w Widzewie Łódź Czesławowi Michniewiczowi, w GKS Bełchatów Maciejowi Bartoszkowi oraz w Koronie Kielce Włodzimierzowi Gąsiorowi. Nowym trenerem Widzewa został Radosław Mroczkowski, GKS będzie prowadzony przez Pawła Janasa, a szkoleniowcem Korony został Leszek Ostrzyński.

Uwagę zwraca aż pięciu trenerów w Polonii Warszawa, która ostatecznie rozgrywki zakończyła i tak na siódmym miejscu nie uzyskując wymarzonej kwalifikacji do europejskich pucharów. Jeśli można się pokusić o wskazanie najbardziej zaskakującej zmiany na ławce trenerskiej to wybór paść powinien to wybór działaczy Polonii Bytom, którzy trenera zmienili na dwie kolejki przed końcem, gdy Polonia Bytom wciąż jeszcze miała realne szanse na utrzymanie. 

Niewątpliwie na dobre wyszły zmiany szkoleniowców w Krakowie i Wrocławiu. Maaskant poprowadził Wisłę do mistrzowskiego tytułu, Lenczyk odmienił oblicze Śląska Wrocław i sięgnął po v-ce mistrzostwo, z kolei Szatałow podjął się utrzymania ligowego bytu dla Cracovii i zakończył misję powodzeniem. Na drugim końcu - zamiana Zielińskiego na Bakero w Lechu Poznań i nieudany czeski eksperyment ze Straką w Arce Gdynia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz