Cytat tygodnia

CYTAT TYGODNIA:
To dla nas zimny prysznic, ale może lepiej przegrać raz 0:5 niż pięć razy po 0:1.
Marek Saganowski, napastnik ŁKS Łódź po meczu ŁKS - Lech (0:5)

sobota, 12 lutego 2011

Polskie zespoły wiosną w Europie

Już w najbliższy czwartek pierwszy oficjalny mecz polskiej drużyny w roku 2011. Rozgrywki rozpocznie Lech Poznań, który przed własną publicznością podejmie portugalski Sporting Braga w ramach rozgrywek Ligi Europejskiej. Polski zespół w rozgrywkach europejskich wiosną? Wciąż jeszcze uchodzi to za wybryk natury. Przypomnijmy sobie ostatnie starty polskich zespołów, które potrafiły przebrnąć przez jesienną fazę kontynentalnej rywalizacji.

Prawdziwą posuchą pod tym względem była druga połowa lat 90. Fatalną passę przerwała Wisła Kraków w pamiętnym sezonie 2002/2003 - zwycięstwa nad Parmą i Schalke odbiły się nie tylko w naszym kraju szerokim echem. Rok później do wiosny dotrwała Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski eliminując po drodze m.on. Herthę Berlin oraz Manchester City. Kolejny wiosenny mecz pucharowy to już... Lech Poznań i jego mecze przeciw włoskiemu Udinese w 1/16 Pucharu UEFA dwa sezony temu. Co łączy wszystkie te starty? Niestety, porażki polskich klubów. Na zwycięski dwumecz wiosną czekamy już od... 1991 roku, gdy Legia Warszawa wyeliminowała Sampdorię Genua. 20 lat! Czy Kolejorz przerwie niekorzystną passę?