Cytat tygodnia

CYTAT TYGODNIA:
To dla nas zimny prysznic, ale może lepiej przegrać raz 0:5 niż pięć razy po 0:1.
Marek Saganowski, napastnik ŁKS Łódź po meczu ŁKS - Lech (0:5)

wtorek, 21 września 2010

Trenerska karuzela nabiera rozpędu?

Jednym z niezmiennie stałych elementów rozgrywek polskiej ligi od lat są częste zmiany trenerów. Klub, który daje szkoleniowcowi popracować dłużej niż trzy sezony to w naszych ligowych warunkach niemal niespotykane dziwadło. Dorobiliśmy się trenerów, którzy specjalizują się w awansach do ekstraklasy, w utrzymaniu w lidze, trenerów - strażaków gaszących pożar na pokładzie. Wymiana trenera, najczęściej na takiego, który wcześniej nie poradził sobie w innym ligowym klubie, to dla klubowych włodarzy nadal najprostsze rozwiązanie kłopotów w ligowej tabeli.

Ekstraklasowy postanowił na bieżąco raportować zmiany na trenerskich stołkach. Tak, żeby dwutygodniowy wyjazd kibica na wakacje nie skutkował tym, że po powrocie będzie kompletnie zdezorientowany. Szczególnie płodna w materii zmian szkoleniowców jest runda wiosenna, ale niektórzy prezesi postanowili rozliczyć swoich pracowników już teraz. 

Po weekendowych meczach szóstej kolejki ekstraklasy szczególnie gorąco miało się zrobiłć we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie. Z informacji napływających z obozu Śląska Wrocław wynika, że dni Ryszarda Tarasiewicza w tym klubie są już policzone i nie jest nawet pewne, czy ten trener poprowadzi drużynę jeszcze w spotkaniu siódmej kolejki z Koroną Kielce. Warto zauważyć, że Tarasiewicz jest póki co najdłużej zatrudnionym szkoleniowcem spośród obecnie pracujących w ekstraklasie - właśnie rozpoczął swój czwarty sezon przy Oporowskiej. W pewnym momencie szło mu na tyle dobrze, że sam zaczął głośno mówić o chęci poprowadzenia reprezentacji Polski. Od czasu ogłoszenia tej deklaracji wyniki i gra Śląska były już tylko coraz gorsze...

Grunt pod nogami ma tracić też Maciej Skorża - tak fatalnego startu w lidze nie spodziewał się przy Łazienkowskiej nikt. Przed Skorżą postawiono jednak również cele dalekosiężne, ale wróbelki ćwierkają, że w ich realizacji może przeszkodzić brak wyników w bieżącej pracy. Póki co sytuacja Skorży jest jeszcze dość stabilna - pytanie tylko, kiedy w końcu Legia się przełamie i jak duże pokłady cierpliwości posiadają w sobie zarządzający klubem. Ubiegły sezon udowodnił, że nie mają oporu przed zmianą szkoleniowca w trakcie trwania rozgrywek

Teoretycznie najtrudniejszą sytuację ma Rafał Ulatowski. Jego Cracovia przegrała pierwsze sześć spotkań i zanotowała najgorszy start, jaki komukolwiek przytrafił się w ekstraklasie w pierwszej dekadzie XXI wieku. Po piątkowej, szóstej z rzędu, porażce Ulatowski wziął na siebie odpowiedzialność za wyniki zespołu i oddał się do dyspozycji zarządu. Prezes Janusz Filipiak podjął decyzję szybko - trener zostaje. Jak na tym wyjdzie Cracovia i czy profesor nie będzie musiał swojej decyzji zmienić przekonamy się w najbliższych tygodniach.

Zmiany trenerów w polskiej ekstraklasie w sezonie 2010/2011:

1. Henryk Kasperczak (Wisła Kraków) - po dwóch porażkach z azerskim Karabachem i w konsekwencji odpadnięciu z rozgrywek Ligi Europejskiej, jeszcze przed inauguracją ekstraklasy. Tymczasowo zespół prowadził Tomasz Kulawik, od czwartej kolejki trenerem Wisły jest Robert Maaskant.

2. Jose Maria Bakero (Polonia Warszawa) - zwolniony po piątej kolejce, w której Polonia przegrała swój pierwszy mecz w sezonie. Jego następcą został Paweł Janas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz